Grafikon igazolja, hogy Magyarország a lehetőségek hazája
A Gyurcsány-Bajnai tandem után teljesen megváltozott az élet Magyarországon.
A munkahelyvédelmi akciótervet, a szociális földmunkaprogramot és a hátrányos helyzetű tanulók számára elérhető ösztöndíjprogramokat emelte ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma a kormánynak a szegénység leküzdéséért és megelőzéséért tett intézkedései közül.
A szegénység elleni küzdelem világnapja alkalmából a tárca sajtóosztálya az közleményben felsorolta az eddigi intézkedéseket.
A dokumentumban azt írták: a szegénységből csak munkával és tanulással lehet kitörni, ezért a kormány megalakulása óta több intézkedést hozott a munkaalapú gazdaság megteremtéséért. A kabinet munkahelyvédelmi akciótervvel támogatja az 55 év felettiek munkahelyének megtartását, a fiatalok munkába állását és a gyermeket nevelő édesanyák visszatérését a munka világába.
A közleményben az intézkedések közül kiemelték a 200 ezer embernek megélhetést nyújtó közmunkaprogramot is, illetve a kibővített, hátrányos helyzetű családok megsegítését és a szegényebb régiók felzárkóztatását segítő szociális földprogramot.
Kitértek arra, hogy ezer roma nő kaphat szakképzést, majd munkát a szociális ellátórendszerben, annak az 1,4 milliárd forintos pályázatnak köszönhetően, amelyre szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézmények pályázhatnak.
Több program segíti a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkózását, köztük a 11,5 milliárd forintos Tanoda és Második esély program vagy a csaknem 80 millió forintos, felsőoktatási Útravaló ösztöndíjprogram. Összesen 1,89 milliárd forintra pályázhatnak a hátrányos helyzetű – köztük roma – tanulók a 2012/2013. tanévben az Útravaló-Magyarországi Cigányokért Közalapítvány (Macika) ösztöndíjprogram Út a középiskolába és Út az érettségihez alprogramjaiban.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy ebben az évben a Vidékfejlesztési Minisztérium 1,2 milliárd forinttal támogatja az iskolatejprogramot, amelyben 200 ezer óvodás, általános iskolás, valamint szak- és középiskolai tanuló vesz részt, és ehhez már 1,6 milliárd forintos iskolai gyümölcsprogram is társul.
A közleményben megemlítették a tavaly indított tanyafejlesztési programot, amelynek keretében idén 1,5 milliárd forintra lehetett pályázni rossz állapotú utak felújításához, a tanyasi áruk piacra jutásának segítéséhez, az állatállomány bővítéséhez, vetőmag és gyümölcsfa beszerzéséhez.
A tárca felidézte a devizahitelesek segítéséhez indított otthonvédelmi akciótervet, ebben a kormány árfolyamrögzítéssel, kamattámogatással, továbbá a Nemzeti Eszközkezelő létrehozásával akadályozta meg, hogy családok tízezrei kerüljenek utcára. Hozzátették: a hajléktalan emberek ellátására átmeneti szállásokon és rehabilitációs intézményeken, otthonokon, nappali ellátást nyújtó intézményeken, valamint önkormányzati intézményeken, egyházi és civil szervezeteken keresztül a kormány 2012-ben több mint 8,2 milliárd forintot fordít.
Az összefoglaló szerint a legrászorultabbakat a karitatív szervezetek segítségével évente több mint 700 millió forinttal támogatja a kabinet. Továbbá a kormány éves szinten több mint 222 milliárd forintot fordít rászorultsági alapon a legalacsonyabb jövedelműek megsegítésére és több mint 980 milliárd forintot juttat elsősorban a gyermeket nevelő családoknak, a megváltozott munkaképességűeknek és fogyatékossággal élőknek.
A közleményben kitértek a regenerációt biztosító intézkedésekre is: az Erzsébet-programon keresztül elérhető szociális üdültetésnek és táboroknak köszönhetően több mint 100 ezer felnőtt és több mint 14 ezer gyermek pihenhetett kedvezményesen az idén.